- RODZAJE PRZEMOCY
Przemoc fizyczna - jest to najczęściej stosowana forma przemocy. Charakteryzuje się biciem, szarpaniem, drapaniem, duszeniem, biciem różnymi przedmiotami itp.
Przemoc psychiczna - przyjmuję postać gróźb, wyzwisk, ośmieszania itp. Ta forma przemocy wytwarza atmosferę napięcia, niepewności, a co za tym idzie niszczenia sfery psychicznej ofiary. Zazwyczaj poprzedza agresję fizyczną. Jest trudna do zidentyfikowania, a skutki przemocy psychicznej mogą spowodować nieodwracalne zmiany w funkcjonowaniu ofiary.
Przemoc seksualna - jest to zmuszanie do określonych zachowań i kontaktów seksualnych, oglądania filmów i zdjęć o treści pornograficznej, gwałt itp. Ze względu na specyfikę tej formy przemocy, należy ona do najtrudniejszej, ponieważ ofiarom trudno jest rozmawiać na ten temat.
Przemoc materialna/ekonomiczna - odmawianie dostępu do wspólnych finansów, ograniczanie i uniemożliwianie podjęcia pracy, okradanie itp.
Zaniedbanie - niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i emocjonalnych członków rodziny, w tym narażanie ich na głód, brak opieki, pozostawianie w trudnych warunkach bytowych.
- FAZY PRZEMOCY
- Faza narastania napięcia - tę fazę można uznać za początkową. Coraz częściej między sprawcą a poszkodowanym dochodzi do kłótni. Sprawca staje się agresywny, prowokuje awantury, natomiast ofiara dąży do ratowania domowej atmosfery, ulega wszystkim oczekiwaniom ze strony sprawcy. Skutkiem takiego postępowania jest ciągły stres, który w konsekwencji prowadzi do rozładowania w postaci stosowania przemocy.
- Faza wybuchu - jest konsekwencją pierwszej fazy. Polega na rozładowaniu nagromadzonych emocji poprzez awantury, pobicia itp. Agresję sprawcy wywołać może nawet najdrobniejsze zdarzenie. Ofiara jest zaskoczona, nie wierzy w to co zrobił agresor. Zazwyczaj wzywa policję, szuka pomocy.
- Faza miesiąca miodowego - po zdarzeniach, których się dopuścił sprawca, zauważa, że postąpił negatywnie i stara się poprawić atmosferę, obiecuje poprawę. W większość przypadków jeśli zdarzenie miało miejsce po raz pierwszy, czuje się winny, obawia się sankcji jakie mu grożą. Wtedy w świadomości ofiary pojawia się myśl, że sprawca się zmienił, jednak z czasem dochodzi do powtórnych kłótni między domownikami i zaczynają się powtarzać akty przemocy.
- FAKTY I MITY DOTYCZĄCE PRZEMOCY W RODZINIE:
- Nie ujawnia się tajemnic rodzinnych.
NIEPRAWDA!!!
- PRZEMOC NIE KOŃCZY SIĘ SAMA. PIERWSZYM KROKIEM DO JEJ PRZERWANIA JEST PRZEŁAMANIE IZOLACJI I MILCZENIA.
Nikt nie powinien wtrącać się w prywatne sprawy rodziny.
NIEPRAWDA!!!
- PRZEMOC W RODZINIE JEST PRZESTĘPSTWEM, KAŻDY MA PRAWO ZAPOBIEC PRZESTĘPSTWU.
Przemoc jest wtedy, gdy są widoczne ślady pobicia?
NIEPRAWDA!!!
- NIE TRZEBA MIEĆ SINIAKÓW I ZŁAMANYCH KOŚCI ABY BYĆ OFIARĄ PRZEMOCY DOMOWEJ. PONIŻANIE I OBELGI BOLĄ TAK SAMO JAK BICIE.
Alkoholizm jest przyczyną przemocy.
NIEPRAWDA!!!
- UZALEŻNIENIE OD ALKOHOLU NIE ZWALNIA Z ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA CZYNY.
Jeśli ktoś jest bity to znaczy, że na to zasługuje.
NIEPRAWDA!!!
- NIKT NIE MA PRAWA BIĆ I PONIŻAĆ KOGOKOLWIEK, BEZ WZGLĘDU NA TO CO ZROBIŁ.
Nie można zmienić swego przeznaczenia.
NIEPRAWDA!!!
- NAWET PO WIELU LATACH OSOBA DOZNAJĄCA PRZEMOCY MOŻE PRZERWAĆ PRZEMOC. NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO ABY POWIEDZIEĆ NIE!!!
Przemoc w rodzinie to problem marginesu społecznego?
NIEPRAWDA!!!
- PRZEMOC DOMOWA ZDARZA SIĘ WE WSZYSTKICH GRUPACH SPOŁECZNYCH NIEZALEŻNIE OD WYKSZTAŁCENIA I SYTUACJI EKONOMICZNEJ.
- PORADNICTWO SPECJALISTYCZNE
Poradnia Rodzinna w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowi Mazowieckiej udziela pomocy prawnej, psychologicznej oraz rodzinnej. Pomoc jest bezpłatna, skierowana do osób i rodzin, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych, bez względu na posiadany dochód. Specjaliści udzielają pomocy osobom doświadczającym przemocy fizycznej i psychicznej, posiadającym trudności w adaptacji do nowych sytuacji, z trudnościami emocjonalnymi i poszukującym wsparcia.
11. JEŚLI JESTEŚ OSOBĄ DOZNAJĄCĄ PRZEMOCY, MOŻESZ SKORZYSTAĆ Z OFERTY POMOCY NASTĘPUJĄCYCH INSTYTUCJI:
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, działające na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – 800 120 002 (bezpłatny dla osób dzwoniących i czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu)
- konsultacje prawne – poniedziałek i wtorek w godz. 17.00-21.00, tel. 22 666 28 50, środa w godz. 18.00-22.00, tel. 800 120 002
- porady e-mailowe: niebieskalinia@niebieskalinia.info
- konsultacje z wykorzystaniem komunikatora Skype (także dla osób posługujących się jęz. migowym) – poniedziałki w godz. 13.00-15.00 (pogotowie.niebieska.linia)
- strona internetowa: www.niebieskalinia.info
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ
- poradnia telefoniczna 22 668 70 00 dla wszystkich osób pokrzywdzonych przestępstwem (poradnia działa 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00-18.00)
- adres e-mailowy: pogotowie@niebieskalinia.pl
- strona internetowa: www.niebieskalinia.pl
- Kryzysowy Telefon Zaufania − 116 123 czynny codziennie w godzinach 14.00-22.00
Centrum Praw Kobiet
- telefon zaufania 22 621 35 37 czynny w godzinach 10.00-16.00 – dyżur psychologa: od poniedziałku do piątku (oprócz czwartku), dyżur prawny: czwartek
- poradnie e-mailowe:
porady psychologiczne: porady.psychologiczne@cpk.org.pl
porady prawne: porady.prawne@cpk.org.pl
- strona internetowa: www.cpk.org.pl
12. LINKI:
www.dziecinstwobezprzemocy.pl/