Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

Zmiany w programie „Aktywny Samorząd”

Utworzono dnia 31.07.2019

aktywny samorząd logo

 
Zmiany w programie „Aktywny samorząd" MODUŁ I - Obszar C Zadanie nr 1
 
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowi Mazowieckiej informuje, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uwzględniając postulaty środowiska osób niepełnosprawnych, a także wielu Realizatorów programu oraz m.in. Związku Powiatów Polskich – podjął decyzję o uruchomieniu w bieżącym roku naboru wniosków o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym w ramach Obszaru C, Zadanie 1 programu „Aktywny Samorząd”.

 

Modyfikacja dokumentu pn. „Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2019 roku” w tym względzie, została przyjęta uchwałą Zarządu PFRON z dnia 17 lipca 2019 r.

Zgodnie z rozdziałem VI, ust. 1, pkt 3, lit. a programu, warunkiem uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w Module I, Obszar C, Zadanie 1 jest:

  • znaczny stopień niepełnosprawności lub w przypadku osób do 16 roku życia - orzeczenie o niepełnosprawności,
  • zatrudnienie lub nauka lub potwierdzone opinią eksperta PFRON rokowania uzyskania zdolności do pracy albo do podjęcia nauki w wyniku wsparcia udzielonego w programie,
  • wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,
  • dysfunkcje uniemożliwiające samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym.

 

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 10.000 zł, a minimalny udział własny w zakupie - 10% ceny brutto wózka. Pomoc w zakupie wózka o napędzie elektrycznym, tak jak dotychczas, jest przeznaczona dla osób z dysfunkcjami uniemożliwiającymi samodzielne poruszanie się za pomocą ręcznego wózka inwalidzkiego. Pojęcia związane z realizacją zadania są zdefiniowane w zmodyfikowanym dokumencie pn. „Kierunki działań (...)" w 2019 r.

Jeżeli Wnioskodawca nie będzie zatrudniony ani nie będzie się uczyć, to warunkiem przyznania pomocy (tylko w tym przypadku) jest pozytywna opinia eksperta PFRON co do uzyskania zdolności do pracy albo do podjęcia nauki w wyniku wsparcia udzielonego w programie. 

Należy zaznaczyć, że osoby poza wiekiem aktywności zawodowej (w wieku emerytalnym) mogą uzyskać wsparcie w programie, gdy są zatrudnione. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione wsparcia ze środków PFRON. Na podstawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne (na wózek inwalidzki specjalny) mogą uzyskać wsparcie w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia oraz PFRON w ramach zadania ustawowego powiatu (przekazywanych według algorytmu).

Wnioski można składać w terminie do 31 sierpnia 2019 roku,druki do pobrania pooniżej, oraz w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzienie w Ostrowi Mazowieckiej

ZAŁĄCZNIKI:

Kontakt

Telefon: 29 645 53 98

E-mail: pcpr@powiatostrowmaz.pl

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 114

W poprzednim tygodniu: 295

W tym miesiącu: 665

W poprzednim miesiącu: 734

Wszystkich: 20311

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Dawid Kaszuba

e-mail biuro@rodostar.pl